Pierwsza runda mistrzostw szachowych - chlopcy do lat 18

Pierwsza runda mistrzostw szachowych – chłopcy do 18 lat

Dodany przez @rook

Co roku odbywają się Mistrzostwa Polski w Szachach oraz Mistrzostwa Świata Chłopców do lat 18. W kraju istnieje silna scena szachowa, a mistrzostwa kraju rozgrywane są w prawie wszystkich większych miastach.

VIII Mistrzostwa Polski w Szachach zostały rozegrane w dniach 23-30 października 2018 r. w Elblągu. W turnieju wzięło udział 1829 zawodników z 357 klubów szachowych z całej Polski. Jest to wzrost w stosunku do poprzedniej edycji, w której rywalizowało 1 703 zawodników w 348 drużynach.

Relacja z drugiej rundy mistrzostw szachowych dla chłopców do lat 18

W dniach 28 września - 3 października odbyła się druga runda Mistrzostw Polski w szachach chłopców do lat 18. Ogółem w rundzie wzięło udział 1167 zawodników, a w zawodach uczestniczyło 515 drużyn. W porównaniu z pierwszą rundą liczba uczestników wzrosła o 160 osób. W turnieju wzięło udział 21 drużyn w grupie A, a w pozostałych grupach po 17 drużyn. Liczba uczestników w grupie B była najniższa w historii mistrzostw - wzięło w niej udział tylko dziewięć drużyn. Ponad połowa zwycięzców pochodziła z grupy A, natomiast najwięcej srebrnych medali zdobyła grupa C.

Zapowiedź drugiej rundy mistrzostw szachowych dla chłopców do lat 18

28 września rozpoczęła się druga runda Mistrzostw Polski chłopców do lat 18 w szachach. Turniej trwa do 3 października. Organizatorzy podjęli decyzję o przeprowadzeniu drugiej rundy mistrzostw, mimo że pierwsza runda została zorganizowana jesienią, kiedy liczba zawodników jest mniejsza niż latem. Organizatorzy zmienili format mistrzostw, które wcześniej odbywały się od września do października. Tym razem turniej odbędzie się od września do października, kiedy liczba uczestników jest większa niż latem. Turniej będzie składał się z trzech grup po pięć drużyn. Dwie pierwsze drużyny z każdej grupy zakwalifikują się do grupy finałowej, w której znajdzie się sześć zespołów. Zwycięzcy tej rundy uzyskają prawo do zmierzenia się ze zwycięzcami rundy mistrzostw dziewcząt w grupie finałowej.

szachy chlopcy do 18

Wyniki pierwszej rundy mistrzostw szachowych dla chłopców do lat 18

Pierwsza runda szachowych mistrzostw świata chłopców do lat 18 rozpoczęła się 26 września. W zawodach wzięło udział 358 klubów szachowych z całej Polski. Każdy klub mógł zgłosić do pierwszej rundy maksymalnie ośmiu zawodników. Najwięcej uczestników było z grupy A - 445 drużyn. Na drugim miejscu pod względem liczby uczestników znalazła się grupa B - 83 drużyny. Najmniejszą liczbę drużyn miała grupa C - 75 drużyn.

Pierwsza runda została rozegrana w 11 halach sportowych na terenie całego kraju. W grupie A prym wiódł klub ze Szczyrku, który uzyskał najlepszy wynik w pierwszej rundzie. Jest to ta sama drużyna, która zdobyła mistrzostwo dwa lata temu. W drugiej rundzie mistrzostw klub ze Szczyrku zagra ze zwycięzcami pierwszej rundy w grupie B - klubem Borowy z Kielc.

W grupie C w pierwszej rundzie padł nietypowy wynik. Najlepszy wynik osiągnął klub z Gdańska, który jest tylko o dwa miejsca niżej od zwycięzcy mistrzostw. Dalsza część grupy była dość chaotyczna i nieprzewidywalna. Grupa C zagra w drugiej rundzie w hali sportowej w Gdyni, która jest najpopularniejszym miastem turystycznym w Polsce.


15-02-22

(c) mpj2014.pl