Pierwsza runda mistrzostw szachowych - dziewczyny do lat 16

Rozgrywki szachowe na najwyższym poziomie

Dodany przez @rook

I Mistrzostwa Świata w Szachach dla dziewcząt do lat 16 to pierwsza tego typu impreza. W tej grupie wiekowej jest kilka dziewcząt, które wykazały się wystarczającym potencjałem, aby otrzymać szansę rywalizacji na poziomie międzynarodowym. Mistrzostwa Świata służą jako swego rodzaju próba, aby sprawdzić, jak te dziewczęta zareagują pod presją. Jest to również okazja dla trenerów i rodziców do zapoznania się z podopiecznymi. W każdym Pucharze Świata bierze udział tylko pięć zawodniczek, więc jest prawdopodobne, że co najmniej jedna z nich wyniesie z tego doświadczenia dużą pewność siebie.

Pierwsza runda mistrzostw szachowych dziewczyny do lat 16 - niezwykła rywalizacja

Pierwsza runda szachowych mistrzostw świata dziewcząt do lat 16 jest o tyle nietypowa, że rywalizują w niej dwie drużyny z tego samego kraju - Polski. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie i nie udało nam się znaleźć innych przypadków, w których odbyłoby się to w ten sposób. Polska jest bardzo silnym krajem, a wiele dziewcząt, które biorą udział w Pucharze Polski, jest bardzo utalentowanych. Polski turniej wygrała drużyna Moniki Wojciechowskiej, która trenuje od dawna i jest byłą Mistrzynią Polski Juniorek. Wojciechowska jest trenowana przez Bartosza Socko i prowadzi akademię szachową w Polsce. W kadrze jest też kilka dziewcząt, które będą startować w wyższych kategoriach wiekowych, np. Natalia Pogorzelczna, która wystartuje w Mistrzostwach Świata do lat 12, a która trenowała również w grupie kadetek.

Pierwsza runda mistrzostw szachowych dziewczyny do lat 16 - niezwykłe zwroty akcji

Puchar Polski był bardzo nietypowym turniejem, ponieważ całe zawody odbywały się online. Jest to nowy format dla Pucharu Świata, a także nowy format dla turnieju w Polsce. Polska federacja ogłosiła, że będzie gospodarzem Pucharu Świata online, ale nie poinformowała zawodników ani ich trenerów, kiedy i gdzie odbędzie się turniej. Decyzja o zorganizowaniu turnieju online została podjęta po tym, jak federacja otrzymała wiele negatywnych opinii od rodziców, trenerów i kibiców. Decyzja ta została uznana za słuszną, ponieważ bardzo trudno byłoby zorganizować turniej w Polsce, a mimo to zawodnicy mogliby rywalizować w swoich krajach. Turnieje online stają się coraz bardziej popularne i prawdopodobnie w przyszłości będzie ich coraz więcej.


02-04-22

(c) mpj2014.pl